RUMIA – NIEWIELKIE MIASTO Z WIELKIMI AMBICJAMI!
Niewiele osób wie, że Rumia jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Na samym początku była to osada należąca do zakonu cystersów, którzy stopniowo ją rozwijali gospodarczo i komunikacyjnie. Dziś jest jednymz najszybciej rozwijających się miast w regionie, zamieszkiwanym przez ponad 52 tysiące osób. Co przyciąga mieszkańców i czyni Rumię atrakcyjnym miejscem do życia?
JEST NAS CORAZ WIĘCEJ
Rumia rośnie w siłę – tak mówią statystyki. Pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego szacują, że liczba rumian przekroczyła 52,6 tysiąca osób. W ogólnopolskim zestawieniu Rumia znajduje się w setce najludniejszych miast.
MILOWE KROKI
Co roku około 20% miejskiego budżetu samorząd przeznacza na inwestycje. Dzięki tej polityce udało się między innymi wybudować dwa węzły integracyjne, które połączyły różne środki transportu, a także zrewitalizować zapomnianą od dekad dzielnicę Zagórze czy wybudować wieżę widokową na Górze Markowca. Niemal każdego miesiąca przybywa dróg, ścieżek rowerowych, chodników, placów zabaw czy boisk. Duże nakłady finansowe są też przeznaczane na budowę mieszkań komunalnych, a tereny inwestycyjne przyciągają kolejnych przedsiębiorców.
W PRZYJAŹNI Z NATURĄ
Od lat istotne dla miasta są tematy związane z ochroną środowiska naturalnego i ekologią. Dzięki zdobywanym dotacjom i własnym funduszom samorząd coraz intensywniej korzysta z odnawialnych źródeł energii, buduje kolejne zbiorniki retencyjne, pomaga mieszkańcom likwidować przestarzałe piece i zamienia betonowe place w parki czy ogrody. Co roku w przestrzeni publicznej pojawiają się tysiące roślin – drzew, krzewów i bylin, natomiast trawy są rzadziej koszone, a jakość powietrza ulega stopniowej poprawie. Stacje transformatorowe są pokrywane malunkami i sloganami propagującymi segregację odpadów. W ekologiczne działania i programy edukacyjne angażowani są wszyscy mieszkańcy: od dzieci, przez młodzież i dorosłych, aż po seniorów. Maluchy w szkołach i przedszkolach zakładają ogródki warzywne i uczestniczą w rozmaitych warsztatach, nastolatkowie poznają branżę morskiej energetyki wiatrowej, a setki wolontariuszy w każdym wieku biorą udział w wielkim sprzątaniu miasta zwieńczonym ekologicznym festynem.
TU KAŻDY ZNAJDZIE SWÓJ DOM
Dzieci, młodzież, dorośli czy seniorzy – z myślą o każdej grupie wiekowej samorząd realizuje politykę społeczną. Miasto przygotowuje się do budowy pierwszego publicznego żłobka, równocześnie powstają bloki komunalne oraz mieszkania przeznaczone dla osób niemających zdolności kredytowej. Zakupiono również tak zwane mieszkania chronione, z których korzystają schorowani seniorzy oraz niepełnosprawna młodzież przygotowująca się do samodzielnego życia. Rumia jest też jednym z nielicznych polskich miast, w którym znajduje się centrum opiekuńczo-mieszkalne, czyli gminny ośrodek oferujący całodobową opiekę i dzienne wsparcie osobom niesamodzielnym.